Kultúra – szabadidő

 

Nagyanyáink, anyáink szórakozását, időtöltését megismerhetjük elmondásaikból, vallomásaikból (Emlékezések). Társas együttléteiket, szórakozásaikat maguk és a szokások, hagyományok alakították, nem szólt még bele a média. Vasárnap délutánonként sétáltak, daloltak, beszélgettek, kirándultak a környéken a zöldbe, házaknál összejőve kártyáztak, társasjátékokat játszottak. A hétköznapok is megannyi lehetőséget adtak a munka mellett és közben a kellemes időtöltésre. A közös munkák (talufosztás, kukoricafosztás, szilvakapcsítás, bugakopolás, szüret, disznóölés, aratás) során alakultak és mélyültek a kapcsolatok fiúk-lányok, fiatalok-öregek, a közösség tagjai között.

 

Falusi lányokkal.jpg  Falusi fiúkkal.jpg

 

A gyerekek játékai egyszerűek voltak, maguk vagy szüleik, nagyszüleik készítették őket. A mozgásos játékok (bigézés, kockázás, golyózás) ügyességüket, erejüket fejlesztették, csakúgy, mint a korán megkezdett, életkorukhoz és a családi munkamegosztáshoz alkalmazkodó munka. A játékszerek, szerepjátékaik, melyek a felnőtt világot képezték le, a közösség életét, szokásait, etikáját erősítették bennük.

Az 1950-60-70-es évek játékait összegyűjtöttem (megj. Carolfalve Karlsdorf Károlyfalva / alk.szerk. Hauser Z. 2001. p. 206-211.), a linkre kattintva is olvashatók.

 

A mindennapokat megszakították, színesítették a naptári ünnepekhez kapcsolódó szórakoztató szokások (pl. Péter-Pál-nap a Hordóskúton, húsvéti locsolkodás), s azok, melyeket maguk teremtettek, hogy önmagukat és a közösséget szórakoztassák: a színielőadások és a bálok. Később társultak ezekhez a sportesemények.

 

A bálok szokásos alkalmai a nagy ünnepek: húsvét, falubúcsú, farsang, szilveszter. Rendszerint a legények, fiúk szervezték meg, hívták a zenészeket, szedték a belépőjegyet. Régebben - még a hatvanas években is -  a fiatalokat elkísérték a szüleik, s a teremben körberakott lócákról követték az eseményeket. (Szólássá vált Ilu néni rácsodálkozása a fiára: „Ó, Jani…”) Előfordult kísérőjelenségként a fiúk közti verekedés is. Egy nevezetes hajdan szomorú véget ért: Cilli Istvánt, a fiatal özvegyembert úgy sikerült megütnie Fejjel Józsefnek, hogy pár nap múlva meghalt a szerencsétlen, mert nem kérte fel táncolni későbbi gyilkosa megesett húgát.

Később megváltozott a táncmulatságok jellege, kezdve az ifjúsági klub táncestéivel, folytatva a 80-as 90-es évek diszkóin át a mai bulikig.  A beat-korszakban nálunk is alakult rövid életű beat-zenekar.

 

A színielőadásokat pap, kántor, papnak tanuló falusi fiú (Burger György), vagy arra rátermett fiatalember (Deutsch Ignác /Gliba/, Lauber József) tanította be. Akadt köztük didaktikus jelenet, egyfelvonásos, de egész estés előadás is, főleg népszínmű.

 

  Szindarab.jpg

A 70-es-80-as években a KISZ-esek adtak elő színdarabokat és irodalmi műsorokat különböző ünnepi alkalmakra.

 

Színlap Zsuzsi  Szabadosi Vendel, Burger Gábor, Brogli Kata, Karajz Bonci, Schmidt Barna, Károlyfalvi Mari, Derla Andor, Hochvárt Judit, Rák Dénes, Hauser Istán (Csete), Lauber Imre; ül Bartus Pista

 

Színlap Hej d  1974 Hej de szép a lakodalom

 

A KISZ-esek sok kellemes időt töltöttek együtt. Klubélet folyt, társasjátékokkal, közös kirándulások voltak, pl. a Szegedi Ifjúsági Napokra, ahol szabadtéri előadásokat, beat-koncertet néztek a város nevezetességein kívül.

 

Klubban 1970-es évek

 

1976-ban Miskolcon Nezáczki Anci, Burger Ibii  1976 majális

 

Társadalmi munka 1976, Brogli Marika, Rák Lajos  ÁllnaK           Cilli Jani, Brogli Marika, Burger Angi
Guggolnak:   Lauber Katica, Rák Péter, Nezáczky Anci
1976-ban

 

Anyák napjára, öregek napjára és más különböző alkalmakra rendszerint a tanítók, tanító nénik készítettek műsort a gyerekekkel.

 

Iskolás táncosok az 1950-es évek elején: 
Álló sor: Pinka Kati, Jézus Mari, Deutsch Teri, Penna Kati, Tomcsik Ica, Hochvárt Ági, Koritár Kató, Fejjel Mari, Pinka Kati, Hauser Márta
Középen: Deutsch Teréz
Ülő sor: Gliba Jani, Velti Jozu, (Tinóra), Zsidó Laci, Butkay Gabi, Cuju,. Gecse, Rudi Pisti

1950-es évek

 

Anyák napja.jpg  DSCI0018.JPG

1970-es évek                            2000-es évek

 

Általában a tanító, tanítónéni szervezte a nagy „heppeningeket” a szabadban, a gyönyörű kirándulóhelyeken a falu egész népének: majálist, Madarak és fák napját a Hordóskúton vagy a Borsos-pincéknél, a Kalajkában, később a Teleki-kertben, a Disznólegelőn.

 

Csoportkép az ötvenes évekből,iskolai kirándulás a Kalajkába.JPG

1950-es évek eleje

Majális az 1980-as években

1980-as évek

 Majális 1983-banMajális 1983

 

A kirándulás kedves családi-baráti program volt mindig is a falu-környék szép kirándulóhelyeire.

 

Megyeren.jpg

1950-es évek

Kirándulás.jpg

  Kopasz Annus, Velti Vendel, Velti Margó, Velti Vali.jpg Megyeren.jpg

1960-as évek

 

Anyukával és Terivel a Megyeren 1985.jpg Kirándulás a Megyeren 1985.jpg 

1980-as évek

 

A 10-14 éves korosztály szabadidő-szervezésében anno az 1970-1980-as években óriási szerepet játszott az úttörőmozgalom, pontosabban az osztályonként szervezett őrsök. Minden héten egy délután örsi foglalkozást tartottunk, változatos programokkal, leginkább a szabadban kirándulva, játszva, szánkózva, ősszel a hősök sírját rendbetéve, tavasszal a Hordóskutat kitisztítva, segítve az öregeknek, stb, stb.

 

A szüreti felvonulás ma sem maradhat el, s ebben az utóbbi időben már nem(csak) a fiatalok és gyerekek vesznek részt, de a felnőtt néptáncosok és az asszonykórus is.

 

Szüreti felvonulás 193 2

1930-as évek

 

Szüreti felvonulás  Szüreti felvonulás.jpg  

1970-es évek

 

Szüreti felvonlás Barnussal Szüreti felvonulás 198

1980-as évek

 

Szüreti felvonulás2005 016 Szüreti felvonulás 2005 012.jpg 

2000-es évek

Pünkösd 2005 május Szüreti felv

 

A táncegyüttes – gyerek és felnőtt – Horváth Csaba sátoraljaújhelyi néptáncos vezetésével, és az asszonykórus – mint a kisebbségi önkormányzat csoportjai - évek óta nagy kedvvel és mindig jobb formában működnek, minden ünnepi alkalomra szolgálnak műsorral, sőt finom vacsorával, melyet maguk készítenek el. A faluünnepen 2001. augusztusában például meghívtak minden faluból elszármazottat, s vendégül is látták őket, töltött káposztával és sváb paszulygaluskával. A kisebbségi önkormányzat helyiségét konyhával szerelték fel, s a helyiségben mindenféle rendezvénynek, akár családi ünnepeknek is szívesen helyt adnak.

Itt kapott helyet 2004-ben a kézimunka kiállítás is.

 

kézimunka kiállítás 016.jpg Magdus néni díszpárnája párnavég

 

kézimunka kiállítás 005.jpg kézimunka kiállítás 019.jpg falvédő

 

Az ünnepségek – farsang, szilveszter, öregek napja – az utóbbi években általában a helyi csoportok (óvodások, táncosok, asszonykar) műsorából, a kisebbségi önkormányzat által adott vacsorából és azt követő táncmulatságból állnak. Résztvétel temészetesen résztvételi díjjal, így akik csak a műsort néznék meg szívesen, azok elmaradnak.
A városi önkormányzat is kiveszi a részét a rendezvényszervezésből: itthon vagy az újhelyi művelődési házban ad műsort hivatásos művészekkel az időskorúaknak, s vendégeli meg őket állófogadással.

DSCI0065.JPG
Farsang, 2006

 

Remélhetőleg új hagyomány indult el a 2008-as Nyitott pincék rendezvénnyel. Különleges színfoltjai a falunak a pincesorok, s a pincézés mindig is kedves időtöltése volt a falusiaknak. Bár a klasszikus szőlőművelés végével a pincék egy része is elhagyatottá vált, más részük új életre kelt, s most a nagyvilágnak is meg akarja mutatni magát. Az eseményre augusztusban, a zempléni nemzetközi néptánctalálkozó idején kerül sor, s a kóstoló előtt egy külföldi tánccsoport és a saját táncosaink adnak színvonalas műsort.

 

Pincenap 2008 (55).JPG Pincenap 2008 (17).JPG

 

Az olvasás, mint időtöltés kevésbé volt jellemző, a könyv alig-alig fordult elő a paraszti házban. Idő sem nagyon volt rá az állandó elfoglaltságot adó mezőgazdasági munka mellett, a villany felgyulladásáig az esték sem voltak alkalmasak erre. Mégis voltak olvasó emberek, ezek közt valószínűleg a meglévő kevés könyv járt kézről kézre. Lendíthetett volna ezen az ötvenes-hatvanas évek nagy népkönyvtári mozgalma. Károlyfalván is alakult községi könyvtár, a Tanácsháza épületében kapott helyet egy szobában, üvegesszekrényekben. 1977-ban 1800 kötetből állt az állomány. A tanító volt a könyvtáros, heti egy délután tartott nyitva. Emlékeim szerint a látogatói gyerekek és fiatalok voltak, néhány felnőtt volt csak rendszeres kölcsönző, pld. a postás Butkai Mihály. A rendszerváltás sok mindennel együtt ezt a kis könyvtárat is megszüntette. A könyvállományt valószínűleg betárolták előbb az újhelyi raktárba, majd kiselejteződött, elenyészett. Most az újhelyi és pataki városi könyvtár a legközelebbi kölcsönzőhelyek, s a gyerekeknek az iskolai könyvtárak. Érdemes lenne közelebb hozni a kölcsönkönyvet. Az újhelyi városi könyvtárnak illetve fenntartójának kellene valamilyen megoldást találni, pld. mozgókönyvtári ellátást, hiszen az önkormányzatok részére törvény írja elő a lakosok közkönyvtári ellátását kötelezettségként.

 

A mozi évtizedekig szórakoztatta vasárnap esténként a falu népét. Sokáig Hercegkútról járt a mozis lovaskocsival, s az iskolában volt a vetítés. Később a tanácsháza kultúrtermében, s a mozigépész Brogli Ignác (Drusza bácsi) volt. A filmplakátok Deutsch Flóri bácsi kamrájának tűzfalára voltak kitűzve, vasárnap délelőtt a miséről jövet megszemlélhette a közönség. A belépődíj 2-3 Ft volt. Természetesen keskenyfilmvetítés volt, a mozihálózat küldte a filmeket három tekercsben, tehát két szünettel vetítették. Sokszor állította meg filmszakadás is a vetítést. A közönség nagyobb része a fiatalság volt, de felnőttek is gyakran jöttek. A világ fordulása a kis falusi mozit is elsodorta.

 

Trifonovné Karajz Borbála, 2010