Épített környezet

 

Károlyfalva jellegzetes szalagtelkes település, egykor egymáshoz kapcsolódó csűrökkel, a lakóházak körüli, s a falut nyugati oldalról három részben övező borospincékkel.

 

Térkép 1879, rendezés utáni k. Barna Ignácz Levéltár.jpg[i]

Négy utcából, és egy kisebb tanyarészből áll. Az alvégről indulva a főutcán jobboldalt gyalogjárda fut, baloldalt szélesebb füves rész választja el a házakat az úttesttől. Ezen a részen álltak 4-5 házanként a kutak. A mellékutcákban nincs járda. Az utcák egyenes vonalúak, csak a Dózsa György út fordul el és válik zegzugosabbá a végén.

 

A lakóházak keskeny homlokzatukkal (4-6 m) közvetlenül az utcára néznek, előttük keskeny virágoskert. A házak a telek oldalhatárán állnak.

 

Lakodalmi menet 1964(Annuséké, Lanta háza)     Falukép 1975 Deutsch Flórián és d. Márton háza 1955.JPG  Szüreti felvonulásFlóri bbácsi  kamrája előtt.jpg

 

 Az 50-60 cm vastagságú kőfalakat 40-60 cm mély árokalapra rakták kőből, melyek a falu környéki kőbányákból származtak: a kapitány-völgyi, nyilazói és hosszúföldi kőbányákból. A Fekete-erdő környékén honos gerendavázas jellegű építkezést itt nem találjuk. A fa maga sem jelenik meg, csak a tetőszerkezetben és a tornácoszlopokban. A falu tulajdonában nem nagyon volt erdő, s a hivatalos előírás is kőházak építését kívánta meg a 19. században. A kötőanyag sár és mész volt. A falat kívül-belül vakolták és fehérre meszelték. A pontosság nem volt mérnöki, a régi házak egyenesnek szánt(?) fala eléggé elhajlik.

szüret2005 008  Teleki, kőfal 

 

A lakóház mögött sorakoznak a gazdasági épületek: szín (favágító), kamra, istálló, disznóól, tyúkól, csűr és a budi. Az istálló felett szénapadlás, szénafeladóval, az istállóajtó mellett szénatartó, ahova a padlásról dobták le a szénát. A lakóházzal szemközt az udvaron esetleg nyárikonyha, kemence, hátul pince. Előfordul, hogy egy hosszú telken két (három) család osztozik, két (három) külön épületben egymás mögött, közös udvarral. Ez volt a telkek osztódásának egyik módja (pl. Rákóczi út 44. Karajz porta), a másik, hogy kettéosztották az eredetileg egyforma széles telkeket, s lett belőle két keskeny hosszú (pl. Rákóczi ú. 43-45. Rák Lajos és Rák Vendel portája). Ma már több az ilyen, mint a széles, melynek a házzal szemközti oldalán álltak a gazdasági épületek, melyek ablak nélkül néztek az utcára. A melléképületek oromzata vagy deszkázott, vagy vakolt kő, de vesszőből font is akad.

 

Karajz M.JPG Karajzék 1969.JPG

A keskeny Karajz-udvar: elől a tornácos lakóház, hátul a gazdasági épületek

 

A házak a kapitány-völgyi, a nyilazói és a hosszúföldi kőbányákból kitermelt kövekből épültek. A nyeregtetős házak magas fehér homlokzatukkal egységes, szép utcaképet mutattak. A melléképületek oromzata deszkából készült.

 

Házak 1960-as évek.JPG   1950-es évek kisebb.JPG

 

  Szüreti felvonulás, Rák József háza előtt 1970-es évek.jpg         2005 január házvége - Karajzék.jpg  

 

Vályogépület is előfordult, a cigány kovács Kóró család ma lakatlan omladozó háza részben vályogból, részben téglából épült.

Kóróék vályogfal Kóróék 2015

 

A kőből rakott boltívek, boltozatok, ajtó- és ablakkeretek – egyre csökkenő számban - a környékbeli kőművesmesterek hozzáértéséről tanúskodnak. Az áthidalók faragott motívumai a virág, a levél, esetleg szőlő.

 

Magdus néni háza Mariann fényképe   Magdus néni ablaka  

 

Ablakfelső Magdus néni

 

Mi ablakunk 1958      Ablakban a lányok    Kórusajtó  Katus n. 003.jpg 

 

Földesiné Bözsi n. 2011. aug 001.jpg  2005 január falukuttás 013

 

Az ajtók előtt félajtó vagy rács volt a kisállatok kizárására. Ma szúnyogháló vagy firhang (függöny) fordul elő. A szobák mennyezete gerendás volt, melyet a padlástérben letapasztottak. A padlásra a tornácról vagy a ház végéből volt feljáró, a hozzátámasztott lábtón kellett felmenni. A helyiségek többnyire földesek, tapasztottak voltak. Tapasztani való jó agyagos földet a Bikarétről hoztak. Az asszonyok nagy tudománya volt a mázolás. A padló lerakását sok helyütt előmozdította az, hogy elmebeteget házi ápolásra csak a padlós szobával rendelkező családoknak adtak ki; ez jövedelemforrás volt a családoknak, ezért sokan meghozták ezt az „áldozatot”.

A lakóház beosztása általában: elsőház – pitvar – hátsóház. Csak a hátsóházat fűtötték, mely egyben konyha és a család állandó tartózkodási helye volt. A fűtés a tűzhelyben (masinában) való tüzelésből állt, melyen a főzés is történt, és egész napos feladat volt. Az együtt élő nagycsaládokban az öregek feladata volt, a nagymama vagy nagyapa (nána vagy neni) tennivalói közé tartozott. Minden nap a tűzgyújtással kezdődött, a gyújtósról (vinyigó, kukoricacsutka, apró gallyak) s a tűzifáról naponta gondoskodni kellett. A pitvarból nyílott boltívvel a szabadkéményes konyha, ahol a kemence volt, valamint a kemerli (a spájz). Ha a pitvar nagyobb volt, a nyári tartózkodás helyéül is szolgált, a család a pitvarba állított asztalnál étkezett nyáron.

 

Katus n háza 2010 083.jpg  Katus n háza 2010 065.jpg  Katus n háza 2010 086.jpg  Katus n háza 2010 070.jpg

 

Katus n háza 2010 092.jpg  Katus n háza 2010 099.jpg  Katus n háza 2010 100.jpg  Katus n háza 2010 108.jpg

 

Az elsőházban általában nem volt fűtési lehetőség. A módosabbaknál volt benne kályha, de az igen ritkán volt befűtve.

Általában a hátsóházban élt, lakott az egész család, aludtak dupla ágyban, fejtől-lábtól, ketten egy ágyban, dikón, asztalágyban, bölcsőben, nyáron a férfiak (vagy a fiatal pár) gyakran kinn a szénapadláson vagy az istállóban. Az elsőház ünnepi alkalmakra, vendégfogadásra fenntartott hely volt.

 

A házak homlokzata vagy egyszerű fehér volt, vagy szépen díszített, színes. Az ablakok kisebbek, osztottak, szép formákkal.

Rudiék ház 1950-es évek.JPG   Katus n háza 1960-as évek 6 cm 

 

Lakóház, temetőből  Zsigák régi háza előtt  Boriska, Margit 1958

 

Újtelepi régi ház.jpg   Újtelepi ház ablaka.jpg

 

Stark ház 2   Stark homlokzat 2    Ablak Brogli Tomi.jpg

 

Benőék ház.jpg   Burger Ignácék homlokzat közelről.JPG

 

Hochvárt-Koritár ház 1935 Zsigáné.JPG Csopákék ház 1980-as évek.JPG Hochvárt Bertalan.JPG

Rendes Ági és Magda Buliék előtt.JPG  Schmiedt Vendelék ( Buliék) ablaka.JPG  Katus n. 001.jpg

 

Elől többnyire kétablakosak voltak a házak, kevés kivétellel, mint pl. Lauber Ignác háromablakos háza. A szokásostól jelentősen eltérő formájú és díszítésű homlokzat egy volt/van: Deutsch Ignác (Klipác, később fia: Gliba) háza.

Ház - Lauber József.JPG   Deutsch Ignác (Glibáék) ház.JPG

 

A nyeregtetőket és kontyolt nyeregtetőket cserép, pala vagy bádog fedi. A padlás szellőzését, ami a gazdasági épületek felett az ott tárolt széna miatt is fontos, biztosította maga a szénafeladó, vagy külön szellőzőnyílás is, amely a világítást is szolgálta. Az egyenes homlokú házak padlásait pedig a homlokzaton arányosan elhelyezett kör vagy állított téglalap alakú ablakocskák biztosították.

A kémények a füstöskonyha miatt szabadkémények voltak.

 

Rendesék tető.JPG Rák Lajosné bádogtetője, szénafeladó.jpg 

 

Burger porta 1960 k. ásték alatt.JPG Szabadkémény.JPG

 

Rák Lajosné bádogtetője - szellőző.jpg  Rák Lajosné házának homlokzata - padlás-szellőző-világító.jpg  Csingallóék  (Hochvárt Istvánék) homlokzat.tif

 

A tornácmegoldások különbözőek voltak, volt dufartos, kőből, fából vagy téglából, és volt egyszerű gerendaoszlopos, vízszintes gerendakönyöklővel, amin a gyerekek nagyszerűen tornázhattak. De oszlop nélküli, egyszerű tornác is akadt. Ennek az oldalát kívül nagy kövek támasztották. A tornác földje tapasztott volt, naponta fellocsolva nyolcas- vagy csigavonalakkal. A locsoló egy alul kilyukasztott festékesdoboz volt. A tornác mellett a fal alján egy sötétre festett 30-40 cm-es csík futott, hogy ne a fehér fal koszolódjon közvetlen a föld mellett.

 

 image013  Tornác  

 

Katóék dufartja  Fa dufat Rendesék 

 

Gyerekek 2, kődufart   Gyerekek a Jaskó-Hauser családban  Tornác

 

Hauser Ignácné és Lauber Katica, Csöpiék udvarában.jpg Deutsch Magdolna (Gliba M.jpg Burger Marika a dufart előtt.jpg  Rózika 2015

 Lajcsi és Barnus.jpg frei zsuzsa f laci az udvaron.jpg Udvaron 1957,.jpg

 

Tetszetősebb ereszmegoldások is voltak a gerendából, s a tornácot praktikusan, tárolásra is kihasználták, akasztó rúddal, illetve az ott végezhető gazdasági munkákkal (paszulypucolás, mákbontás, hagymaszárítás, kukoricaszárítás, stb.)

 

Deutsch Ignác (Gliba) eresze.JPG Akszató rúd a tornácon - Kopaszék.JPG Karajz Anti Barnussal Misi bácsi Évikével.jpgTornác fölé akasztott virágtartó (Karajzék).JPG Rendesék eresz.JPG Kistanyai első ház 2015 (20)

 

A gazdasági épületek ajtajai közül még láthatóak régebbiek, a házak régi bejárati ajtajait már többnyire újakra cserélték. A régi házajtók inkább szimplák, erősek voltak, de volt dupla ajtó is: a külső tömör, zárt, a belső ablakos. Fölötte hosszú keskeny kisablak, mely főleg az állandó léghuzatot biztosította a szabadkémény számára, de praktikus volt kis dolgok tárolására (súrolókefe), és a kulcs felhelyezésére is. Az ólajtók előtt gyakori a fa rácskerítés, nyáron csak az volt bezárva.

Karajzék istállóajtaja.JPG  Kamraajtó, Katus nénié.JPG  Kidobott vasajtó.jpg  2007 ősz Gulyásék kamraajtó.jpg  Kamra vasajtó, Hauser László 2009.JPGKistanyai első ház 2015 (9)
kamraajtó, Annusék Katus n háza 2010 140.jpgKatus n háza 2010 141.jpg Földesiné Bözsi n. 2011. aug 002.jpg Kamraajtó Karajzék.jpg 

 Kistanyai első ház 2015 (11)

Kamraajtók, ólajtók, padlásajtó

 

Katus n. 005.jpg  Kopaszék ajtaja 1950 k..JPG  Magdus néni ajtaja.jpg Csiziék bejárati ajtó 1970-es évek.JPG 
Karajzék dupla bejárati ajtaja.JPG  Kistanyai első ház 2015 (19)  Cuzi és Burger Sanyi.jpg  
Lakásajtók és zárak

Katus n. 006.jpg  faluképek2006julius (42).jpg  faluképek2006julius (41).jpg Katus n háza 2010 119.jpg

 

Az ajtókat a már fentebb említett szép kőboltozatok fogták keretbe, csakúgy, mint a szép formájú kis ablakokat is, melyeket öntött vas spalettákkal védtek. A spaletták díszítő motívumai: virág, levél, inda. Fa spaletta is előfordult.

 

Testvérek télen.jpg    Katus n. 002.jpg

1960 k., ; 2000-es évek, Brogli Andrásné

 

Hoffmann Józsefék ablaka.JPG    Magdus néni ablaka.JPG Magdus n. ablaka.jpg
2000 k. Hoffmann Erzsébet, Rák Lajosné

 

   Fa spaletta Lanta házán.JPG  Csiziék ablak elől, 1970-es évek.JPG
1960-as, 1980-as évek, Rák József

 

A leszerelt szép ablaktáblák – a vasgyűjtés előtt - még egy darabig új alkalmazásba kerülhettek, pld. a tyúkól ajtajaként:                  

 Tyúkketrec, újrahasznosítva a vas ablaktábla.JPG    

 

A házak előtt ritka volt a kerítés, de akadt néhány szépen faragott. Csak akadályozta volna a szekerekkel, állatokkal való mozgást. Lopástól pedig nemigen kellett tartani. Esetleg a hátsó udvar volt elkerítve, hogy a tyúkok, kisállatok ne jöjjenek előre. Inkább csak a virágoskert volt bekerítve egyszerű drótkerítéssel, és a telekhatárok voltak egymástól elválasztva minden esetben, legtöbbször kőkerítéssel. A legtöbb utcai virágoskert előtt egyszerű pad állt az esti és vasárnap délutáni üldögélésre, tereferére. A hátsó kis virágos és veteményeskertek léckerítéssel, vagy bugagóróval voltak kerítve, esetleg dróthálóval.

 

a ház előtt.jpg  Bolha bácsi unokájával, Bartus Józseffel.JPG  Öregasszonyok a padon.jpg

Drótkerítések ….., 1950-es évek Nezáczki Márton, Hochvárt István háza

 

 Katus n háza 2010 147.jpg kispad a felvégen 2011. aug 008.jpg
2010, Brogli Andrásné                  Kispad a Felvégen, 2011

 

Kerítés Zsigáék előtt Faragott kerítés Glibáék 1960-as évek.JPG  Fakerítés.JPG
1950-es évek, Deutsch Ignác /Gliba/, Bartus Ignác
Jaskóékhoz befelé Tóth László.JPG
1960-as évek, Hauser Imre


Vesszőkerítés Rák Dénessel.JPG  Léckerítés  Léckerítés két porta között.JPG 

Léckerítések

Vaskapu és fakerítés 1970-es évek.JPG
1960-as évek, Bodnár János háza

 

Plónyicki ház 1970-es évek 
1960-as évek, Plónyicki-ház

Lanta kerítése 1964.JPG

1964, Frei József /Lanta/

 

 kőfal  Kőfal  Schmiedt Gáborék-Pötyyösék előtt.JPG
2000-es évek, Gerta, Frei Istvánné

 

Bevakolt kőfal, Pukáék az Ástékban 2008.JPGKelepék vakolt téglafala.JPG

2000-es évek, Frei Márton, Brogli Tamás

 

Csikkesék kőfal az utca felé 1964.JPG Kőkerítés Nyimi 2008.JPG

                                                            1964, Csikkes-ház                                                   2000-es évek, Hauser Imre

 

 

2015, Rák István, Rák Dénes

 

Temető 2015 márc (2) Temető 2015 márc (1) temető téglafal
A temető kő- és téglafala  2015

 

A hetvenes-nyolvanas években került a legtöbb udvar elé kerítés, kapu, ezek többnyire vaskerítések voltak. A falu kovácsai Némethy János és Kóró Sándor készítette őket, vagy a közeli városi ipari üzemek hulladékából alakították ki.

  Vaskapuk, kerítések 2008 (Bartus János).JPG

 

Pesiék kerítés.JPG  Vaskerítés Emma néni.JPG  Vaskerítés Brogli Ignác.JPG  Vaskerítés Károlyfalviék 2008.JPG

 

Rácskerítés volt gyakran az istállóajtó előtt is, hogy nyáron szellőzzön, de a kisebb állatok ki-bejárását megakadályozza.

Félrács a nyárikonyha ajtaján Karajz Antalnál.JPG  2007 ősz Gulyásék istállóajtó ráccsal.jpg   

 

A házak illetve virágoskertek előtt járda húzódik a páros oldalon (a templom oldalában), a túlodalon szintén van járdányi vagy több hely is a kiskert és az utca között, ott mégsem alakult ki járda. Az utca két oldalán a szegélyköveket minden nagy ünnepre lemeszelték a gazdasszonyok. A járda csak az 1960-as évek elején lett lekövezve, három sorba rakott betonkockákkal. Ezt 2006-ban cserélte le az újhelyi önkormányzat széles sima aszfaltjárdára.

Lakodalmi menet caplat a sárban,  Nán Zsuzsa esküvője.jpg  1970-es évek.jpg  Falukép 70-es évek.jpg  
1950-es, 1960-as évek

1960-as évekFalukép 1970 k.jpg 2005-09-27 járda.jpg 2006

 

A házak előtt 100-200 méterenként volt egy-egy kerekes kút, régebben fa- később pléhvödörrel, s több háznál benn az udvarban is. Mellette váló az állatok itatására, régebben fából, később betonból. A házak berendezéséhez hozzátartozott a vizeslóca, ráállított két vizesvödörrel, mellette bögrével, findzsával. Az udvari kutakhoz állított hordó szolgált a kötelező kapitányvíznek, tűzoltáshoz készenlétben tartva, de öntözővíz gyűjtésére is. A szőlőkbeli kutak melletti betongyűrűben a permetezőlevet keverték meg. Ma már egyikben sincs ivóvíz, a balesetveszély miatt le is vannak fedve, a vízvezeték átvette a szerepüket.

 

Rák Lajosék előtt 1940-es évek.JPG  Máyerék előtt.JPG Gröccséék előtt 200..JPG Benőék kút Burger Flóriék előtt 2008.JPG

Utcai kutak

 

  Rákl Bözsiék Lakodalom.JPG  Szócsin.JPG Zsolti bukfencezik k.jpg

 Rák József-Balogh Sándor udvar.JPG  Parókia 030.jpg  Kút, udvari Katus n 2010.jpg

Udvari kutak

 

2007 ősz Gulyásék kút 024.jpg   Kút és permetszerkeverő Gergelyhegy 2007 037.jpg

Kácsárdi kutak a szőlők mellett

 

Az 1950-es-1960-as években a házak többségét felújítva megváltoztatták küllemüket: színes kőporos külsőt kaptak, legtöbbször kockaházzá bővítették, modernebb ajtókat, nagyobb ablakokat tettek be, s ezzel a kőáthidalók szép virág- és szőlődíszítései, s a kovácsolt és öntöttvas zsalugáterek is elvesztek.  A bejárathoz kis verandát tapasztottak, találkozunk a tornácok befalazásával, beüvegezésével is, így a belső tér nagyobb lett, de az épület elsveszítette szép arányait. A teljesen lebontott házak helyén vagy az üres telkeken kétszintes házak épültek, s előfordul az egységes szép utcaképbe egyáltalán nem illeszkedő fekvésű és méretű épület is.

Cilli Lászlóné Kalán Kati, 2008.jpg Hauser Jánosné 2008 015.jpg Hochvárt Antal 2009 jan. 036.jpg

 

Rák István 2008 Rákóczi 41..jpg Tóth Lajos.jpg 


Tóth Zsolt 2008.jpgSzlivkusék
   Frei Tivadar

 

 

Belül is korszerűsítettek: a szabadkéményes konyhákat lebontották, a gerendamennyezeteket vakolt plafonra cserélték, a kis vakablakokat betapasztották. A bővítés, korszerűsítés szándéka ritkán ötvöződött a hagyomány nemes, szép elemeinek megőrzésével, a régit szegényesnek is vélve könnyen lecserélték a modernnek gondolt, valójában egyszerűsített tucat megoldásokra.

 

Az 1990-es-2000-es években azonban már a hagyományokat tisztelő, szépen felújított-átépített és arányos, szép tervezésű új házakat is találunk.

 

Egy szépen átépített ház  Hauser György és Csaba ikerháza az Újtelep felé, a Szilvásban.JPG

 

Gazdasági épületek

A lakóház mögött sorakoznak a gazdasági épületek, általában a következő sorrendben: szín (favágító), kamra, istálló (ól), disznóól, tyúkól, csűr és a budi, mellette a ganajdomb, ahova az állatok alól kihordták furikon a trágyát, s ide tisztították a budi tartalmát is.

A félig szabad, csak csapott tetővel fedett színben állt a favágó bak, a falra akasztva a favágó készségek: balták, fűrészek, s a csapadéktól legvédettebb helyen felrakva a felhasgatott fa. A fűrészelésre váró fa az udvaron volt lerakva.

A gazdaember „műhelye” a gyalupaddal a kamrában állt, erre a szerszámok, eszközök karbantartására minden gazdának szüksége volt.  A kamrában állt a gyalupadon kívül a hombár, amelyben a gabonafélék termését tárolták, s a kamrában/kamarában kaptak helyet a különböző gazdasági szerszámok, eszközök, gépek.

Az istállóban a fal előtt faválók, az istálló felett szénapadlás, szénafeladóval, az istállóajtó mellett szénatartó, ahova a padlásról dobták le a szénát, s innen hordta be a gazda villával/vidlával a jászolba.

De szolgálhatott ugyanaz az istálló az igásállatok és a baromfiak számára egyaránt, utóbbiaknak különválasztott rekeszekkel – vagy valamennyi funkcióra is szolgálhatott egy óriási helyiség.

A lakóházzal szemközt az udvaron esetleg nyárikonyha, kemence állt, hátul pince. A széles portákon általában valamennyi gazdasági épület a lakással szembeni oldalra került, a keskenyeken a ház mögé ragasztva sorban egymás után.

 

Makiék melléképület hátulról.JPG Melléképület Cuziék.JPG Disznóölés, 70-es évek elején Karajz Antal udvarában.jpg Matild.JPG

A széles porták lakóházzal szemben elhelyezett gazdasági épületei


Kistanyai első ház 2015 (6) Kistanyai első ház 2015 (3) Kistanyai első ház 2015 (7) Kistanyai első ház 2015 (8) Kistanyai első ház 2015 (14)
Lakatlan kistanyasi ház melléképületei

 

Kistanyai kamora fonott oromzata..JPG Kistanyai első ház 2015 (11)
Vesszőfonatú oromzat a gazdasági épületen

 

Szín - Karajz Mátyás.JPG  Szín a ház végében - Rák Lajosék.JPG  

Színek, hozzátapasztva a lakó- vagy a gazdasági épülethez. Itt történt a favágás.

 

Fejjelék nyári konyha 2009.JPG   Hauser Imre nyárikonyhája 2008.JPG  Nyárikonyha

A széles portán – ha nem a gazdasági épület volt a baloldalon, akkor a nyárikonyha, vagy mindkettő

Kistanyai ház kamrával 2009 ápr. 023.jpg  Anti rendezi a gyerekeket.jpg

 

Szénatartó, nagyapáé.JPG szénatartó.JPG Katus n háza 2010 139.jpg szénatartó.JPG

 

Hátsó udvarunk

Szénatartó az istállóajtó mellett. A padlásról a szénaledobón ide hányták le a szénát, s innen került be az istállóba, a jászolba.

 

A disznóólak a ház mögött, ahhoz hozzátapasztva, vagy a telekhatár mellett hosszában, vagy a gazdasági épületek mögött álltak lábakon, hogy a hidláson át elfolyhasson a ganajlé. Ha a gazda ügyesen bánt a fával, ő készítette, több rekeszesre, kifutóval vagy anélkül. A házhoz tapasztott disznóólat a háztól kis fedett folyosó választotta el, erre néztek a válók, itt etethette a háziasszony a malacokat, hízókat. A válókba az előttük lévő felnyitható ajtón lehetett beönteni a moslékot, darát. A zöldet bedobták az ól közepére.

Lauber József disznóóla.jpg  Lauber József, disznóól.jpg P1010034.JPG

 

Karajzék disznóól 2009 jan..jpg     2005 január Karajz Antiék disznóól.jpg

 

  Lajcsi, Nór 1972.jpg

 

2011.dec. Kf. 040.jpg

 


Disznóól válójának a riglije

 

 
Disznóól 200-es évek

 

A gazdasági épülethez ragasztott paticsfalú (vesszőből font, sárral betapasztott), meszelt disznóól is előfordult.

 

Kistanyai első ház 2015 (6)  Kistanyai első ház 2015 (5)  Kistanyai első ház 2015 (4) 
Kistanya, 2015

 

A tyúkólra sokféle variáció volt: külön helyiség az istálló mellett, benne széles létrával - felülni rá a tyúkoknak, kosarakkal, keltető fészekkel, itatóval; az istálló egy elkerített része; esetleg a disznóól feletti vagy hozzátoldott rész; s gyakran tornác végében a házhoz tapasztva is előfordult. Persze a baromfi megkövetelte a magáét: a kiscsirkéknek meleg kellett, ezért az első hetekben gyakran a konyhában éltek a kotlóssal együtt egy ládában.

 

  Hauser_Imre 085.jpg  Hauser_Imre 105.jpg  csirkeitató.JPG  P1010051.JPG  2005 január Magdus n. tyúkól.jpg

Tyúkólak, tornác, gyerekkocsi    Tyúkketrec.JPG 
Kistanyai első ház 2015 (17) Kistanyai első ház 2015 (18)

 

   
Tyúkudvar, tyúkól, 200-es évek

 

A melléképület eresze alatt előfordultak galambdúcok, de ez nem volt olyan sűrű a faluban.

Galambdúcok az eresz alatt Brogli Tomi.jpg 
Brogli Vendelék melléképületén megmaradt galambdúcok

 

A hatvanas évektől már boltban lehetett kenyeret venni, nem volt szükség a kenyérsütő kemencékre, ezért felszámolták a szabadkéményes konyhákat. Ezután a füstölést is másképpen kellett megoldani. Ekkor épültek az udvari füstölők.

Karajzék füstölő 2009.jpg

 

A wc, a budi a ház mögött vagy hátul, az udvar végében állott, a trágyadomb (ganajdomb) mellett, hogy könnyű legyen a tisztítása. Sokszor nem mentek le odáig, különösen este, vagy a gyerekek nappal is elvégezték kisdolgukat a lakóház mögött, a disznóól mellett.

2005 január Karajzék házvég és budi.jpg   wc-k 2010 január téli séta 040.jpg  Kistanyai első ház 2015 (13)

 

Az udvarok többségében pince is volt, amellett, hogy a családoknak rendszerint a pincesoron is volt 1-2 pincéjük. Hűtőszekrény még nem lévén jó szolgálatot tett a napi élelmiszertárolásban, a zöldségfélék betárolásában, és nyári lakodalmakkor.

 

Hauser_Imre 127.jpg  Pince, udvari Újtelep 2010 január téli séta 064.jpg

  

A csűr a kertben állt keresztben, s így a szomszéd csűrök szinte összeértek, sort alkottak. A 19. században a gazdasági épületek mögött, még a kert előtt álltak. A csűrök jó része az 1930-as években leégett. Többet újraépítettek, ezeket már lejjebb, a kert végébe, de az 1960-as években újabb tűz pusztított, a megmaradtak pedig a paraszti életmód átalakulásával elpusztultak, eltűntek, mára csak egy kőből épült csűr maradt állva, Hauser Imréé.

 

Csűrök 1975

 

Csűr és kemence Burger Ágiék udvarában 1960-as évek.JPG Omladozó csűr Csűr Vinklerék 1957.JPG

  Kőcsűr Kőcsűr belülről

 

Az elpusztult csűrök paticsból épültek (fából fonva, sárral beverve), kétoldalt szénatartó rekeszekkel, középen tágas átjáróval a beálló szénásszekér számára.

  Fiúk a csűr előtt 1944 Hauser Márton, Burger György, Bartus József, Nezáczki Márton, ....jpg   Csűr előtt  

 

53.JPG Ez a csűr az 1980-as évek elején még állt.

 

 

A ma is gazdálkodók újra építenek csűr-szerű takarmánytárolókat, s kocsiszín helyett gépszínt.

 

2008 július Hochvárt Attilánál mai csűr a szomszédnál.jpg  Kalán porta 2008.jpg

 

Az utóbbi évtizedek melléképülete a garázs. Az új építésű házakba beépítve, a régiekhez az udvarban kialakítva, különféle megoldásokkal.

Kossuth u. új ház  2009 jan. 022 másolata.jpg  Garázs2013 jan 13 (78).JPG  Garázs 2013 jan 13 (68).JPG

 

 

A hetvenes-nyolvanas években egyre több a melléképületek között a városi hulladékból, városi munkahelyek készleteiből (vasútról, lemezgyárból) származó, össznépi leleményesség alkotta újrafelhasználású tákolmány, elfeledve a parasztemberek régi, míves alkotásait. A lemezgyári hulladék lett a vaskerítések kedvelt alkotóeleme is.

 

Busz.jpg Karajzék szín 2009 jan..jpg Kalyiba Újtelep 2010 január téli séta 063.jpg

 

 

De legyünk igazságosak: lehet, hogy nem voltak igényesebbek az esztétikára, hanem a rendelkezésre álló anyagokból (kő, fa, homok, agyag) eleve szebb munkák készülhettek, s mivel minden eszköz, épület, tárgy a gazdálkodást, a megélhetést, a mindennapi életet szolgálta, s ez volt az életük valójában - nem mellékesen a városi munkahely mellett -, időt is szakítottak az elkészítésükre, nem kapkodtak. Ha akkor lett volna cement, beton, műanyag s egyéb találmány, amellyel sokkal könnyebb dolgozni, mint a kővel, fával, s ők is ilyen hajszoltan éltek volna, feltehetőleg ők is a könnyebb megoldásokat választják. Az is igaz, hogy az életforma és -körülmények megváltozásával megszakadt a lánc, az új nemzedék már nem tanulta meg az öregek tudományát, s ha hasonlót akarna készíteni, újra kellene tanulnia, de nincs kitől.

A régi pincék az alsó, középső és felső pincesoron most élik sorsfordító idejüket: egy részük elpusztul, beomlik, benövi a fű, fa – ezeknek a gazdája, örökösei kihaltak, vagy nincs szükségük rá, ezért sorsára hagyják. Más részük szintén olyan kort élt már meg, hogy bármilyen jó munkával is építették meg valamikor, felújításra szorul. És sorban újítják is fel azokat, akik meg akarják tartani. Ugyanolyan formában szinte egyiket sem sikerül, de többségében szép munkával, az összképhez új anyagokkal és technikával igazodva korszerűsítik pincéjüket.

 

Alsó pincék 2011. aug 004.jpg Alsó pincék 2011. aug 055.jpg Alsó pincék 2011. aug 033.jpg Alsó pincék 2011. aug 038.jpg

 

Alsó pincék 2011. aug 036.jpg Alsó pincék 2011. aug 046.jpg Felső pincék 2011. aug 011.jpg

 

 

Trifonovné Karajz Borbála



[i] Kf helység határának rendezés utáni térképe / kész. Barna Ignácz h. mérnök 1879 (Sátoraljaújhely)