Lakodalom   -   lakodalmi képek

 

Régebben inkább télen tartották a lakodalmat, mert akkor értek rá jobban; és nem szombaton, mert akkor még nem munkahelyen dolgoztak, s különösen télen mindegy volt melyik napon lakodalmaznak. Keddi napokon volt általában a lakodalom, de hogy miért, nem kaptam rá magyarázatot. Az 1960-as évektől, a városi munkahelyekre járással és a szabad szombattal állandósult a szombati lakodalom.

Jellemző volt a szerelmi házasság, de tudunk több olyanról is, hogy föld ment a földhöz, ahogy mondták. Sőt több öngyilkosságról is lehet tudni, ami azért következett be, mert nem engedték a szülők, hogy a szeretett lányt vegye el a fiatalember. Szerelmi bánat miatt akasztotta fel magát a Borsos erdőben Rák Jozu például. A fiataloknak bőven volt alkalmuk ismerkedni egymással a mindennapokon és az ünnepnapokon, amikor vasárnap délutánonként karonfogva sétálgattak a faluban fel-le, közben beszélgettek, daloltak; kirándultak a közeli erdőkbe, rétekre, kirándulóhelyekre, egy-egy ház előtt üldögéltek, beszélgettek, citeráztak, daloltak. Téli estéken színdarabot tanultak, talufosztóba jártak, a bálokon táncoltak. Ha egy fiú jobban összemelegedett egy lánnyal, udvarolni járt hozzá esténként, amikor is az egy szobában, a család jelenlétében beszélgettek, kártyáztak, kikísérve a fiút pedig egyedül is lehettek egymással. Legtöbbször a falun belül választottak párt maguknak, de nem volt ritka a benősülés vagy elnősülés, és a lányok is elmentek máshova férjhez vagy falusi fiú hozott máshonnan feleséget.  Ez gazdasági szükségszerűség is volt, a kevés föld nem bírta a bő gyermekáldást eltartani.

 

Előkészületek

A jegyespár jó előre meghívta a vendégeket: a helybelieket személyesen, s lehetőség szerint a távoliakat is. Ez több hetes program volt a lakodalom előtt vasárnap délutánonként. Akiknek bizonyos tisztet vagy feladatot szántak a lakodalomban, azokat már a hívogatáskor erre a tisztre hívták (násznagy, nyoszolyóasszony, koszorúslány, vőfély, első vőfély, szakácsnő, csapos). A lakodalmat megelőző vasárnap délutánokon a hivatalos lányok és asszonyok a levesbe való csigát csináltak a menyasszony házában. Ha nyáron volt a lakodalom, a hét elején a férfiak az udvaron felállították a sátrat, gerendákból összeácsolva, az oldalát zöld gallyakkal, a tetejét vízálló ponyvával bevonva. Összeácsolták, felállították a hosszú asztalokat és lócákat. Ha télen volt a lakodalom, kiürítették az első nagy szobát, körbe asztalokat állítottak fel, s befűtöttek az amúgy fűtés nélküli szobába.

Az asszonyok süteményt, tortát sütöttek (a sütésre liszttel, tojással, és más szükséges hozzávalókkal érkeztek). Az 1900-as évek első felében még nem így volt, akkor még nem ismerték a mai cukrászsüteményeket. Béleseket sütöttek és kerek, cukormázzal bevont mézest. Közvetlenül a lakodalom előtt kalácsokat sütöttek, amit aztán kosárból bőven osztogattak a menetet és az esküvőt megnéző nem meghívott falubelieknek is. A vacsora utáni édesség pedig a kása volt (tejberizs)

Pénteken a vendégek elhozták az ajándékokat, s a lakodalomra szánt tyúkot. Az ajándékok ma már változatosak, kötetlenek; régebben behatároltabbak voltak, például a koszorúslányok közös ajándéka falra akasztható nagy szentkép volt, a keresztmama ebédszervízt vett, s előfordult minden, amire egy háztartásban szükség van, fazekaktól diódarálóig, kávéfőzőig. Attól is függött, éppen, milyen idők jártak. Az ötvenes évek elején anyukám ahogy mondta, csak az aluminium edényeket kapta, mert akkor olyan szegénység volt.   

 

Sátorépítés.jpg                    Nán borlrt.JPG

Készül a sátor Brogli Éva lakodalmára         -        Nán Zsuzsa lakodalmára viszik a bort a pincéből

 

Lakodalmi készülődés Karajz Nóri 1989.jpg           Karajz Nóriék lakodalmán 1989 Cilli Pisti, Rák Dénes.jpg

Sütés és más előkészületek Karajz Nóri lakodalma előtt, 1989. Ez volt az utolsó sátras lakodalom Károlyfalván

 

Pénteken levágták a disznót, a tyúkokat, csirkéket. Régebben akár tehenet is. Az ajándék átadása után ottmaradtak dolgozni: pucolni a levágott csirkéket, tyúkokat. A koszorúslányok összehordták a meghívott vendégektől a főzéshez, tálaláshoz szükséges edényeket. A tányérokat és evőeszközöket általában kölcsönzőből hozták. Estére pacallevest főztek és ettek, s a menyasszony és vőlegény megnevezte a koszorúslány-vőfély párokat.

Szombaton délelőtt a szakácsnők főztek, sütöttek: üstházakban a levest, általában vegyes húsokból, panírozták és sütötték a rántott húst, összeállították, gömbölyítették a pecsenyét (!fasírt), töltötték a töltöttkáposztát.

A koszorúslányok díszítették a sátrat krepp-papírral, élővirággal, terítették az asztalokat. Majd hazamentek átöltözni a koszorúslányruhába, s a vőfélyüknek való bokrétával tértek vissza.

A férfiak szekérrel elhozták a közeli Sárospatakról a cigányzenészeket, Ginyut és bandáját. 

A szépen felöltözött menyasszony és vőlegény beutazott a közeli városba elkészíttetni a menyasszonyi képet. Ez a hatvanas évektől vált általánossá. Régen ritkábban készítettek csak fényképésznél képet, s rendszerint nem aznap, hanem másnap, vonattal beutazva Újhelybe vagy Patakra, s ott átöltözve a menyasszonyi ruhába.

 

Násznéphívó

A felbokrétázott vőfélycsapat egy-két zenésszel elindult küldöttségbe a násznagyért és a nyoszolyóasszonyért, azaz a menyasszony keresztszüleiért.

 

Lakodalomban.jpg

 1950-es évek

 

Násznéphívó Bélces lányok lakodalmára.jpg

Viszik a násznagyot és nyoszolyóasszonyt (Szócsin Józsefnét) a Bélces-lányok lakodalmára, 1950-es évek.

Az első vőfély Deutsch Ferenc

 

jön a násznagy Tóth Kati lakodalmára.jpg
Érkezik a násznagy Tóth Kati és Bartus Pista esküvőjére (Brogli Ignác és felesége) 1975

 

Násznéphívóba Deutsch Edit lakodalmán.jpg

Násznéphívó vőfélyek – Deutsch Edit lakodalmán

 

A búcsúztató kora délután, az esküvő előtt történt. Ekkorra már minden vendég megérkezett, helyet foglaltak az asztaloknál. A sátor közepén a belső lócán a tornác felé fordulva ült a vőlegény, egyik oldalán a menyasszony közvetlen családtagjaival, másik oldalán a saját családjával. A menyasszony ekkorra felöltözött, s a koszorúslányokkal a házban várta a szertartás kezdetét.

Kezdődött a búcsúztató, melyet az első vőfély mondott el, aki általában a menyasszony legközelebbi fiúrokona volt. Előfordult, hogy ez a fiatalember nem igazán volt vőfélységre termett, de így is jobb volt egy idegen hivatásos vőfélytől, ahogyan ma szokás. De a szóbajöhető unokafívérek közül mindig a legalkalmasabbat választották erre a feladatra. A búcsúztató megadta a formáját és megfogalmazta a szellemi tartalmát az eseménynek, minden fontosat és szépen megfogalmazott, amit ilyen sorsdöntő esemény alkalmával éreznek a résztvevők és szeretnének elmondani egymásnak. „Elmondom tehát én, mit elméje gondol” Humora is van, előbb a koszorúslányokat kínálja vőlegénynek, csak aztán hozza be a menyasszonyt, s mielőtt átadja, szépen elbúcsúztatja a családjától, megfogalmazza helyette a köszönetet a felnevelésért, eddigi életéért – megadva a búcsúzás méltóságát, a versek közt tust húzva, lassan körbefordulva. A menyasszony csókkal vesz búcsút a családjától, s rendszerint mindenki megilletődik, megkönnyezi a búcsúzást, hisz olyan érzések mondatnak ki, melyeket az egyszerű parasztemberek önmaguk nehezen fogalmaztak volna meg, mondtak volna ki.

 

Burger Mariska búcsúztatója, Szlivkus Lacival.jpg
Burger Mariskát unokatestvére, Burger (Szlivkus) Laci búcsúztatja.

 

Magda búcsúztató.jpg Magda búcsúztató, szülők.jpg

Rendes Magdát Bartus György búcsúztatja

 

Búcsúztató, Edit.jpg  Búcsúztatás, Edit.jpg
Deutsch Edit búcsúztatása

 

Ági búcsúztató Rendes Istvánnal.jpg  Ági búcsúztatás.jpg

Rendes Ágit Rendes István búcsúztatja

 

Búcsúztató2.jpg Búcsúztató.jpg Búcsúztató 3.jpg

Karajz Boncit Karajz Barna búcsúztatja

 

 

Esküvő, lakodalmi menet

Az 1950-es évekig a polgári esküvőt csak hivatalos formaságnak tekintették, nem a nagy nap részének, s rendszerint előző nap „letudták” ünneplő ruhában, a tanúkkal. Az 1960-as évektől már nem.

A búcsúztató után összeállt a lakodalmi menet, s indult előbb a Tanácsházára, ahol a VB-titkár adta össze hivatalosan az ifjú párt, az asztalon kis zászlóval, virággal s az anyakönyvvel, vállán átvetett nemzetiszín szalaggal, rövid beszéddel. Innen indult a menet a templomba. A menetet a menyasszony vezette a násznaggyal, azaz a keresztapjával. Ha hosszú fátyla volt a menyasszonynak, rokon kisgyerekek, kis koszorúslányok, kisvőfélyek vitték a fátylát. A második pár a vőlegény a nyoszolyóasszonnyal. Őket követték a szülők, őket pedig a koszorúslány-vőfély párok karonfogva, elsőként az első vőfély. Utánuk a többi rokonság, már nem olyan nagyon szabott rendben, s legvégül a zenészek, akik végig muzsikáltak. Így minden menet végig vagy legalább félig végigment a falun, mert a tanácsháza az alvégen van, a templom pedig a falu közepén. A falu népe végignézte, végigkövette a menetet, a templomnál rendszerint „tömeg” várta őket, akiket kosárból, tálcáról kaláccsal, süteménnyel kínálgattak. Amíg volt Mária-lányok Egyesülete, a templom előtt ők várták a menetet a Mária-zászlóval, s mondták el jókívánságaikat a férjhez menő leánytársuknak. A templomban a miséken szokásos ülésrend esküvőkor nem érvényes. A rokonság előre ült, a „nézők” hátulra. Baloldalra a koszorúslányok, vőfélyek egymás mellé, jobboldalra a többi rokonok, az első sorokba a közvetlen családtagok. A szertartás végén, kifelé jövet az Ave Mariát játszotta a kántor. Az eskető pap kikísérte az ifjú párt, a templomajtóban búcsúzott el tőlük. Az ifjú pár meghívta őt a vacsorára. A szertartást a násznagy fizette ki. Az ajtónál állt egy minisztráns is tányérral, így a násznépből mindenki adakozhatott.

Hazafelé már a vőlegény, ill. az ifjú férj vezette a menyasszonyt.

Az esküvőről hazatérő ifjú párt, ill. násznépet egy meglett férfirokon fogadta borral, pálinkával, tósztot mondva, a szakácsnők pedig rizst szórtak - bő gyermekáldást idézendő - az ifjú párra, s az egész násznépre.

 

Brogli Mária-Rák Márton esküvő 1943.JPG

Brogli Mária (Pokoly Marika) és Rák Márton (Pöttyös), 1943

 

 

Velti Éva és Oszif-Károlyfalvi János Lakodalmi menet fordulnak Oszifék udvarba.jpg

Velti Éva és Károlyfalvi János esküvői menete 1940-es évek

 

1947 Deutsch Kati  Bartus István lakodalom 1947.JPG 1947 Lakodalom  Kati néni.jpg

Deutsch Katalin és Bartus István, 1947

 

Brogli Rozáli Burger Ignác esküvő.jpg Brogli Mária, Rajz Mátyás templomajtóban Tóth Bálinttal.jpg 
          Brogli Rozália és Burger Ignác                  Brogli Mária és Rajz Mátyás

Tóth Bálint plébánossal

 

 

 Brogli erzsi Bartus György 1954 febr.jpg Brogli Erzsébet, Bartus György 195?Burger József (Bástyán, Brogli Erzsi Bartus György 1954.jpg

Brogli Erzsébet és Bartus György, 1954
Az eskető pap Brogli Ferenc, a menyasszony nagybátyja
Burger József (Bástyán) köszönti őket a templomból jövet

 

 

Gyakori volt régen a dupla esküvő, amikor is két testvér egyszerre tartotta az esküvőjét. Ennek takarékossági oka is volt. Olyan is előfordult, hogy mindkét fél testvér volt egymással.

 

Dupla esküvő Katus n

Brogli István és Brogli András testvérek esküvője, a menyasszonyok Tóth Margit (Tóth Bálint pap húga) és Nezáczki Katus

 

Burger Magdolna (Lénuka) és Deutsch József ill. Burger Ignác (Baka Náci)  és Deutsch Etelka esküvője. A két Burger testvérek.

Deutsch Eta és Burger Ignác ill. Burger Lénuka és Deutsch József dupla esküvője

 

Brigal-lányok  Brigal lányok esküvője.jpg

A Frei-(Brigal)-lányok esküvője

 

 

Bélces Magda - Dore esküvő 

Rák Magdolna és Hauser Andor lakodalmi menete

 

 

D. Mária Sch Gábor.jpg  Deutsch Mária esküvő.jpg
Deutsch Mária és Schmiedt Gábor jönnek az esküvőről

 

d magdolna.jpg  Deutrsch Magdolna, Brogli Márton.jpg

Deutsch Magda (Marimagda) és Brogli Márton, 1956, esküvőre menet és jövet

 

 

1958 Karajz Évi menet indul.JPG  1958 Karajz Éva, Hoffmann János, Solymosi Mihály.JPG

Karajz Évi és Solymosi Mihály, 1958

 

 

Képek Nán Zsuzsa és Rendes István lakodalmáról:

Naán Zsuzsa, Rendes Márton 1956 Nán Zs esküvőn Pingó, Nán Margit.jpg
Naán Zsuzsa esküvői menete Nán Zsuzsa lakodalom.jpg

  Koszorúslányok caplatnak a sárbanNán Zsuzsa lakodalmi menete caplat a sárban   

 

 

Nán Évi és Tóth János esküvői menete

   Menet Naán Évi lakodalma Burger Á, Oti n, Csöpiék háza.jpg

 

 

Winkler Emma és Hauser Márton esküvője

Winkler Emma, Hauser Márton esküvő szülőkkel.jpg

 

Emma esk. indul a menet.jpg  Emma esküvői menet.jpg

 

Emma esk. a templom előtt.jpg

 

 

 

Bodnár János eskövője . Jobbról Bodnár István és felesége, Csajka János és Deutsch Antalné Schmiedt Zsuzsanna, Tóth ...né a vőlegénnyel.jpg

Csajka János lakodalmi menetben

 

 

Noga Mari néni, Hochvárt János, Brogli Rozáia, Burger Zoltán, Bétus néni, ?.  Brogli Rozália és Burger Zoltán laskodalmán: 
Noga Mai néni, Hochvárt János, Brogli György, Brogli Györgyné, Rózika, Zoli, Burger János, Bétus néni, ?.

Brogli Rozália és Burger Zoltán

 Rózika esküvői menete.jpg   Rózikáék esküvő.jpg

 

 

Bélces Katiék esküvői menet, Csiziék ház.jpg

Rák (Bélces) Kati esküvői menete a Felvégen

 

Jaskó Magdáék esküvő 1960

Jaskó Magda és Hauser Imre 1960

 

 

Deutsch Erzsébet polgári esküvőre menet.jpg  Deutsch Erzsike és Rák Ignác Tátyó.jpg  

Deutsch Erzsébet és Szarka Tibor esküvője, násznagy: Burger Ignác (Tátyó)

Polgári és templomi esküvőre indulva

 

 

Kopasz Annus, Karajz Anti 1964  Antiék a polgári esküvőn.jpg  Esküvő, a templom előtt.jpg

Kopasz Annus és Karajz Anti 1964

Szakácsnők 1964 Esküvő, hazafelé Cuziék előtt.jpg Esküvői menet hazafelé.jpg

 

 

Marika menyasszony Kelemennel.jpg                                      Schmiedt Évi esk.jpg

A menyasszony: Burger Mária, a násznagy: Brogli Vendel (Kelemen)
                                                                        Schmiedt Éva esküvője, a násznagy Schmiedt Gábor

 

 

Nagy Anna és Brogli Vendel esküvői menete 1960-as évek
Nagy Anna tanítónő és Brogli Vendel esküvői menete.

A VB titkár Orosz Bertalan vezeti őket, a kolléga, Urbán Éva és a gyerekek állnak sorfalat.

Tanító n esküvője.jpg

 

 

 

Deutsch Zsuzsanna és Frei László esküvői menete.jpg Cuzi esküvő.jpg
Deutsch Zsuzsanna (Cuzi) és Frei László esküvői menete

 

 

Velti Mari, Kopasz Öcsi, Resetár Mária, Kákó Jozu és felesége.jpg

A menyasszony Resetár Mária, a vőlegény, Velti János a háttérben – az Újtelepen

 

 

 

Frei Kati Tóth József esküvői menete.jpg

Frei Katalin és Tóth József esküvői menete

 

Lakodalmi menet Márta.jpg Lakodalmi menet 1968.jpg

Szócsin Márta lakodalmi menete az Újtelepről, 1968



Lakodalmi menet Földesi Margó.jpg  Földesi Margó Schmiedt Béla.jpg

Földesi Margó és Schmiedt Béla (a násznagy: Schmiedt Márton (Vihar))

Lakodalmi menet Földesi M.jpg

 

 

Burger Gizella lakodalmi menet.jpg

Burger Gizi lakodalmi menete. A násznagy Frei László

 

 

Lukács Béla esket.jpg

Rendes Magda és Bauman Gyula, az eskető pap Lukács Béla

 

 

Brogli Ági és Lukács Elek esküvőjén 1970?

Brogli Ági és Lukács Elek lakodalmi menete

 

 

Szócsin Marika lakodalmi menet.jpg  Szócsin Marika, Plébán Laci.jpg
Indul Szócsin Marika lakodalmi menete az Újtelepről     -      A polgári esküvő

 

Templomban.JPG

 

 

Burger Marika lakodalmi menete indul.jpg Burger Mária, Burge György, Schmiedt Barna.jpg

Burger Mária és Schmiedt Barna esküvői menete a templomba és vissza. Násznagy: Tóth Barna

Az eskető pap Burger György, a menyasszony nagybátyja

Burger Mária Schmiedt Barna lakodalmi menee.jpg

 


Ági templomi esküvő.jpg  Rendes Ági,  Jenei Jancsi 1978.jpg

Templomi esküvő – Rendes Ági

 

Németi Putyi Varhola Márti 1978.JPG

Némethy Putyi és Varhola Márti esküvői menete 1978

 

Hochvárt Angi menet.JPG
Hochvárt Angéla esküvői menete, 1987

 

  1989 Nóri.JPG

Polgári esküvő – Nezáczki Anci és Matisz Miklós                             Gratuláció – Karajz Nóri 1989

Esküvői divat

A 20. század elején a menyasszonyi ruha egy nagyon szép, díszített ünneplő ruha volt, bő szoknya és szűk derekú díszes blúz. A huszas-harmincas évek folyamán jött be a fehér ruha, a térdig érőtől a hosszúig, hosszú, az egész fejet beborító fátyollal, hosszú ujjal. A ruha később a negyvenes évekre a hosszúban állapodott meg, a fátyol maradt hosszú, de nem borította körbe fejet, hanem koszorúra tűzve hagyta látni a hajat is szabadabban. A hatvanas években a fátylak rövidek lettek. A ruhafazon elég egyszerű volt, a hatvanas években kezdtek bővülni a szoknyarészek, a nyolcvanas években lettek változatosak a felsőrészek, nagy kivágásokkal, rövidujjal vagy ujjatlanul is, a fátyol és koszorú pedig akár el is maradt. Régebben saját ruhában, vagy ismerős, rokon ruhájában esküdtek a lányok. A ruhát a falusi vagy városi varrónő varrta, viszonylag egyszerű volt, s több rokon menyasszonyt is kiszolgált. Díszítésnek megtette a rátűzött aszparáguszág vagy rozmaring.

A koszorúslányok ruhája is egyszerű, derékban vágott hosszú rózsaszín ruha volt, kevés díszítéssel, leginkább piével, hajtásokkal, általában hosszú ujjú, mandzsettával. A fejükön előfordult koszorú, de inkább masni, virág vagy az sem. A ruhára mellre tűzve rozmaring vagy aszparágusz volt még a díszítés. A hetvenes évek végére kiment a divatból a régi koszorúslányi ruha, a kilencvenes években lett újra szokás, hogy a lánytestvérek, legközelebbi lányrokonok, barátnők szép kölcsönzői hosszúruhába bújnak.

A vőlegények sötét öltönye stabil, csak a század végére bomlik meg egyeduralma, s lesz belőle világosszürke, világoskék, fehér, akármilyen.

A téli esküvők nem sokban módosították az esküvői viseletet. A menyasszony legfeljebb egy rövid fehér bundácskát vett rá a menyasszonyi ruhára vagy még azt sem, a koszorúslányok pedig szvettert vagy kosztümkabátot húzta a vékony koszorúslányi ruha felé. Talán azért voltak hosszú ujjúak a ruhák, mert többnyire télen volt rájuk szükség.

A menyecskeruhában egy biztos pont van, hogy a piros domináljon benne. Egyébként általában a kordivatnak megfelelő, vagy kissé népies stílusú egyszerű ruha, hátrakötött piros kendővel, vagy később pánttal, pártával, szalaggal.

 

Csoportképek

Az esküvői csoportképek készítését nem kisrészt mozdította elő az Amerikába való kivándorlás, a kinnmaradt rokonoknak elküldték a nagy családi eseményekről készült felvételeket.

Ahogy haladunk napjaink felé, a csoportképek úgy lesznek lazábbak, rendezetlenebbek.

 

1931 Vinkler Antal Schmiedt Katalin esküvő kisebb.jpg

1931, Schmiedt Katalin és Winkler Antal esküvői csoportképe

 

Rák Rozália és Nagy István lakodalma 193?

1930-as évek, Rák Rozália és Nagy István esküvője

Rák Rozália és Nagy István esküvője.jpgRák Rozália Nagy István esküvő.jpg

 

 

Bástyán Kati esküvő 1930 u Schmiedt Katalin - Burger József.jpg
1930-as évek, Schmiedt Katalin és Burger József (Bástyán) megviselt esküvői csoportképe

 

Burger Rozália és Burger István 1938 lakodalmi csoportkép.jpg

1938, Burger Rozália (Tejcse Rózi) és Burger István (Szlivkus) esküvői családi képe

 

Nezáczki Maricsa és Horváth Mihály esküvője Bp-en

Nezáczki Mária és Horváth Mihály budapesti esküvője 1940-es évek

 

 

kep2

Bodnár Bözsi és Rák József 1950 k. a sátor előtt

 

Tátyó Margit lakddalmán 1950 k.jpg

Burger Margit esküvője (násznagy: Deutsch Antal)

 

1950, Karajz Magdolna, Rák Lajos.JPG

Karajz Magdus és Rák Lajos 1950                         

 

 

 Lauber Magdolna és Nezáczki Márton (Kalmár) esküvője 

Lauber Magdolna és Nezáczki Márton   

 

Bélces Magda lakodalmi csoportkép.jpg

Rák Magdolna és Hauser Andor (Bélces Magda és Dore)

Rák Magdolna- Hauser Andor esküvő.jpg

 

 

Frei Katalin Deutsch István csoportkép.jpg

Frei Katalin és Deutsch István. Lakodalmi csoportkép

 

Deutsch Magdolna Brogli Márton esküvő 1956.csoportkép.jpg

Deutsch Magdolna (Marimagda) és Brogli Márton lakodalmi csoportképe, 1956

Deutsch Magda, Brogli Márton esküvő

 

Hauser Bözsi lakodalom.jpg

Hauser Bözsi lakodalma

 

Hauser Antal és Bartus  Katalin a szülőkkel.JPG
Bartus Katalin és Hauser Antal a szülőkkel

 

Schmiedt László Vizitke és Burger Katalin  esküvője.jpg
Schmiedt László (Vizitke) és Burger Katalin a koszorúslányokkal

 

Monika esküvője 1961.jpg

Deutsch Monika és a végardai Didics János a szülőkkel, 1961

 

Brogli Rozália és Burger Zoltán koszorúslányok, vőfélyek közt

Brogli Rózika és Burger Zoltán

 

Kopasz Annus & Karajz Anti 1964
Kopasz Anna és Karajz Antal 1964

 

Lakodalmi csoportkép, Edit.jpg
Deutsch Edit és Bacskai Tibor

 

Burger és Lauber család.jpg

Lauber Emília és Burger Gábor

 

1978 FIL33555.JPG
Karajz Borbála, Trifonov Tamás 1978, a vőlegény rokonaival

 

 

Koszorúslányok, vőfélyek

Frei Zsuzsanna koszorúslány 1947.jpg  Burger Lénuka koszorúslány.jpg  Frei Katalin koszorúslány 1957.jpg  

Frei Zsuzsanna (Cuzika)                     Burger Lénuka                                           Frei Katalin                         

Nezáczki Katalin Vinkler Emma.jpg

Nezáczki Katalin és Winkler Emma

 

1947 Rák Terézia, Deutsch (Cserjés) József  Jaskó Juliska koszorúslány  Brogli Rózika koszorúsl

Rák Terézia és Deutsch (Cserjés) József 1947         Jaskó Juliska                     Brogli Rozália

 

Koszorúslányok..jpg

Koszorúslányok

???? Karajz Éva, Winkler Emma, ?, Rák Éva, Brogli Erzsébet, ?, Rák Magdolna

 

Koszorúslányok Vinkler Emma esküvőjén.jpg

Winkler Emma, Rák Márta, Brogli Ilona, ??, Frei Katalin, ?????, Rák Rozália

 

Koszorúsok vőfélyek - Emma.jpg  

….. Brogli Ilona ….. Winkler Emma …..

 

Koszorúslányok és vőfélyek 1950-es évek

Nán Zsuzsa koszorúslányai és vőfélyei

 

Koszorús-vőfély csoportkép.jpg
Winkler Emma és Hauser Márton koszorúslányai és vőfélyei

 

Koszorúslányok Brogli Erzsi lakodalmán, 1954.jpg

Brogli Erzsi koszorúslányai 1954

 

Koszorúslányok Deutsch Erzi esküvőjén 1956 k.jpg  Marika koszorúslány Deutsch Erzsi esküvőjén 1956 k.jpg
Koszorúslányok, vőfélyek Deutsch (Kis) Erzsi esküvőjén 1956 – Burger (Szlivkus) Mari, Schmiedt Márton (Vihar)

 

 

Koszorúslányok 1955 BurgerMariska lakodalmán.jpg

  Burger Mariska koszorúslányai

 

Koszorúslányok Rózika esküvőjén.jpg Rózika és Zoli koszorúslányokkal.jpg Rózika és Zoli vőfélyekkel.jpg  Vőfélyek 1960-as évek

Brogli Rózika koszorúslányai és vőfélyei

 

Koszorúslányok és vőfélyek

 

                             Rák Kati koszorúslány Annusék lakodalmán 1964.jpg         Koszorúslányok Szócsin Marika lakodalmán.jpg
                       Rák Kati 1964, Kopasz Annus lakodalmán                                     

                                                          Szócsin Marika lakodalmán

 

 

Esküvői vacsora

vers káposztához FIL20826.JPGKora este elkezdődött a vacsora. A rokonság csodálatos összmunkájának eredményeképpen: szakácsnők, csaposok, felszolgáló vőfélyek dolgoztak rajta, hogy minden a legfinomabb legyen, mindenhol minden legyen bőven, és minden vendéget folyamatosan kínáljanak is, mert ez talán még fontosabb, hogy „jó legyen a kínálás”. Az első vőfély szólította vacsorához a vendégeket, a vőfélyek szolgáltak fel, s minden fogáshoz verset mondtak. Ezt előzőleg szétosztották egymás közt, melyik ételhez ki mondja majd a verset. Az első vőfély mindig ott volt a versmondó mögött, hogy súgjon neki, ha elakadna. A szokásos és mindig egyforma vacsora fogásai: húsleves, leveshús, töltött káposzta, rántott hús, pecsenye, sütemény, torta. Közben verset mondtak a borhoz is.

 

Vacsora közben a rokon gyerekek köszöntő verseket mondtak az ifjú párnak. Az első vőfély ceremóniamesterként itt is közreműködött, Halljunk szót! felkiáltással kért csendet a vendégektől. Az ifjú pár csokoládéval, bonbonnal, pénzzel jutalmazta a versmondót. Huncutabb gyerekek a menyasszony cipőjének ellopásával próbálkoztak, bebújva az asztal alá lehúzták azt, s pénzért kínálták a vőlegénynek: 100 forint a menyasszony a cipője! kiáltották a boldog hatvanas-hetvenes években.

A vacsoraidő második felében szedték a szakácsnők a kásapént, a cigányok a cigánypénzt. A verset ezekhez is az első vőfély mondta.

Régen nem torta, és sütemény volt az édesség a lakodalomban, hanem tejberizs, azaz tejbekása. A kásapénzt maguk a szakácsnők vagy egy szakácsnőnek beöltözött fiú gyűjtötte bekötött kézzel, tejfölös fakanállal, a vendégeket tréfásan betejfölözve. A vers szerint a szakácsnő a kása kavargatása közben megégette a kezét, s orvosra gyűjti a pénzt. A kásapénzt a szakácsnék később betették a kontyolópénzbe.

A cigányzenészek is gyűjtöttek maguknak pénzt – a vers szerint a tönkrement hangszerek javítására – azon felül, hogy természetesen a gazdával előre megállapodtak a „felléptidíjban”.

Szokás volt, hogy a falubeli fiúk, a vőfélyek fiúbarátai összegyűltek valamelyik szomszéd óljában a vacsora alatt-után, s oda a vőfélybarátok enni-inni vittek nekik. Gyerekek, főként fiúk szintén ott köröztek a lakodalmas ház körül, kérve, várva a vendéggyerekektől valami finomat, húst, süteményt. Olyan is volt, hogy egy-egy élelmes gyerek pénzért árulta az utcán a süteményt.

A vacsora végén hozták be a menyasszonyi tortát és a többi tortát, süteményeket. A menyasszonyi tortából a menyasszony mindenkinek küldött szeletet, s a vendégek ehhez még hozzátettek néhány szeletet, s vacsora végén hazavitték kóstolóba.

A vacsorát követte a második tálalás, amikor azok vacsoráztak, akik az első tálalás alatt dolgoztak: tálaltak, felszolgáltak és zenéltek: a szakácsnők, a vőfélyek, a zenészek. Ezalatt a koszorúslányok hazamentek átöltözni, a vendégek kóstolót vittek haza az otthonmaradt betegeknek, öregeknek.

 

Kiskoszorúslányok, kisvőfélyek, bámészkodók, versmondók  -  gyerekek a lakodalomban

Rák Magda kiskoszorús Pöttyös lakodalmán.JPG  Kis koszorúsok.JPG 

                                  Rák (Bélces) Magda, 1943             Burger Ági, Deutsch Magda              

Kislányok 1959, kiskoszorúsok (Nán Zs. laakodalma).JPG

                                  

  Brogli Vendel (Kacsa Vendu) 1947 Mici Kati esküvői menete mellett.JPG  Gyerekek esküvőnézőben 1964..jpg  Gyerekek Kopasz Annus esküvői menete mellett 1964.jpg

           Brogli Vendel

 

Figyelő gyerekek Emma n lakodalmán a templom előtt.JPG  1950-es évek Nán Zsuzsa és Rendes István lakodalmmán.JPG  Lakodalomban.JPG

 

 Bartus Pista kisvőfély Brogli Erzsi és Bartus György lakodalmán.JPG  Cilli Marci.JPG Lakodalmi.JPG Hauser Ági 1952 Emma n. lakodalmán.JPG

    Bartus Pista, 1954                                 Cilli Marci                                                        Hauser Ágnes

 

Rendes Ági, Szabadsoi Vendu, Bartus Nóra, Szabadosi Zoli és Kati.jpg
Rendes Gabi, Szabadosi Vendu, Bartus Nóra, Szabadosi Zoli és Kati

 

Kiskoszorúslány kisvőfély.jpg  Kiskoszorúslány Burger Editke és ... Brogli Ági lakodalmán.JPG  Brogli Tomi verset mond.JPG  
              Burger Editke                    Brogli Tomi verset mond

 

Karajz Árpád verset mondott.jpg  Árpád verset mond Kalán Katiékan.jpg

A kis kétéves Karajz Árpád verset mondott, csokit kapott

 

Gyerekek a lakodalomban.jpg

Gyerekek Deutsch Edit lakodalmában

 

 

  Bartus Balász és Gergely.JPG             Kalán Peti, Cilli Enci.JPG

Bartus Balázs és Gergely, 1989                        Kalán Peti, Cilli Enikő

 

Asztalnál

 

1947 Deutsch Katalibn lakodalmán.JPG

Férfiak Deutsch Katalin és Bartus István lakodalmán, 1947 – Csoportkép a sátor előtt

 

Kopasz Annus lakodalmán.jpg             Burger Flóriánné Földesi Margó, Schmiedt Béla, Deutsch Istvánné.jpg

Kopasz Annus lakodalmán                                                Földesi Margó és Schmiedt Béla lakodalmán

 

TRendes Magdáék.JPG   

Vendégek Rendes Magdolna és Baumann Gyula lakodalmán

Rendes M.JPG Szócsin Marika, Plébán L Rendes Magdáék lakodalmán.JPGRendes M lakodalmán.JPG Bartus Imréék Rendes M lakodalmán.JPG

 

Bartus Imre és Rák Manyíi lakdalmán.jpg    Imre és Manyi lakodalomban.JPG

 

Lakodalomban Brogli Ági Lukács Elek.jpg

 

 

1978 FIL39900.JPG Lakodalmi vacsora 1978. Brogli család.jpg

1978, Karajz Borbála és Trifonov Tamás lakodalmán

 

Némethy Ica lakodalmán, 1970-es évek Czilli Jani, Anikó, Katicza, andor.jpg  Imre_lakodalmán_2.JPG 
Némethy Ica lakodalmán a Bartus család                                Stumpf Imre lakodalmán

 

Kásapénz

 

Kásapénzszedéshez.jpg  Bartus Paja kásapénzt szed.jpg

Bartus Pali – Rendes Magda lakodalmán

 

Kásapénz Csopák.jpg         Kásapénzszedés.jpg

Tanító néni és Csopák                                              Bosch Kati és Tanító néni

 

Kásapénzhez 1978 Szakácsnők Karajz Bonci lakodalmán.jpg

Karajz Bonci lakodalmán

 

 

 

Zenekar

Az utolsó lakodalom, amelyben cigányzenekar húzta, Karajz Boncié volt 1978-ban: a sárospataki Ginyu és bandája, melynek tagjai voltak a Csonka és Hanzi nevű muzsikusok is. Szombat délelőtt lovasszekérrel hozták el őket, s vasárnap hajnalban úgy is vitték vissza.

 

zenekar.jpg

 

1978 Ginyuék.JPG Ginyuék 1978.jpg
Ginyuék, 1978

 

 

 

Szakácsnők

 

Ismeretlen lakodalom.JPG

A teljes kiszolgáló rokonság, ismeretlen lakodalomban

 

 

Lédi Mari lakodalma.JPG

Szakácsnők Lauber (Lédi) Mari lakodalmán, 1950-es évek

 

Szakácsnők Rudiék előtt.JPG     Szakácsnők 1964 Kopasz Annus lakodalma.jpg  

                                                             Kopasz Annus lakodalmán, 1964                                                      

Bosch Jani lakodalmában.JPG

Bosch Jani lakodalmán

 

Szakácsnők....jpg

 

 

Szakácsnők.jpg

Rendes Magda lakodalmán

Szakácsnők Magda lakodalmán.jpg

 

 

Szakácsnők Bartus Imre lakodalmán 1977.jpg

Bartus Imre lakodalmán, 1977

 

Szakács.JPG

Burger Ibolya lakodalmán

 

Szakácsnők Brogli Marika lakodalmán.jpg

Brogli Marika lakodalmán

 

Szakácsnők Burger Angi lakodalmán.JPG

Burger Angi lakodalmán

 

 

1978 FIL16141.JPG    1978. jul. 1. Karajz Bonci lakodalmán.jpg

Második tálalás Karajz Bonci lakodalmán, 1978

 

A második tálalás és leszedés végére visszatértek az átöltözött vendégek, s kezdődött a tánc. Az este során legalább egyszer eltáncolták a zsidótáncot és a virágtáncot. Mindkettő páros sortánc, a virágtánc lejtős, forgós, a zsidótánc tapsolós. A strófákat sokszor ismételték.

 

Kontyolás, menyasszonytánc, menyecsketánc

Régebben éjfél előtt a menyasszony a keresztanyja házába ment át átöltözni a menyecskeruhába, s ott is trakta, kínálás várta a kísérőket. Utóbb, a hatvanas évektől már csak otthon, egy másik szobában öltözött át a menyasszony. Éjfélkor az első vőfély vezette vissza a vendégek közé, mondta el a verset, s kezdte a menyasszonytáncot (ez az utolsó feladata). S itt volt feladata a díszvendég nyoszolyóasszonynak - a menyasszony keresztanyjának - ő gyűjtötte a pénzt egy tálba. A menyasszony idősebb nőrokonai ügyeltek rá, hogy időnként lassút is járhasson, pihenhessen a menyasszony, ne csak forgassák folyamatosan, egy széket is szoktak a közelben tartani, hogy leülhessen, ha nagyon elfáradt. A vőlegényre közben fiúbarátai vigyáztak, nem engedték a tánc közelébe, csak mikor elfogytak a táncosok. Akkor vittei ki a vőlegény a menyasszonyt ölbe kapva, vigyázva, nehogy kalapot húzzanak a menyasszony fejére, mert az azt jelentené, hogy ő fogja viselni majd otthon a kalapot. A Ginyu cigány ekkor szokta mondani: "Szaporodjatok, mint a csicsóka!"

A pénz megszámlálása után a menyasszony és a vőlegény pálinkával és tortával kínálta körbe a vendégeket. És folyt tovább a mulatság. Hajnal felé elkezdtek szállingózni hazafelé a vendégek. A szakácsnők gondoskodtak róla, hogy legyenek kis kóstolócsomagok elkészítve, hogy minden távozó vendégnek adhassanak a háziak.

 

Menyasszonytánc Kati Barnával.jpg  Menyasszonytánc Kati Imrével.jpg
Tóth Kati 1975

 

  Varhola Márti, Muszi 1978 menyecsketánc.JPG   Varhola Márti, Csete menyecsketánc 1978.JPG

 Varhola Márti 1978

Menyasszonytánc Varhola Márti 1978.JPG

 

Brogli marika menyecsketánc.jpg

Brogli Marika

 

Menyasszonytánc Hochvárt Mariann.jpg

Hochvárt Mariann és Angi, 1980-as évek

Menyasszonytánc Hochvárt Angi.jpg

Menyasszonytánc,Kahancza Babi.jpg  1989 FIL10785.JPG
Kahancza Babi                                                        Karajz Nóri

 

 

Előfordult, hogy a menyasszonyt kivitték a faluból. Máshova ment férjhez, de itthon öltözött fel, esetleg itthon volt az esketés, s azután mentek – régen még inkább lovasszekérrel, később busszal, autókkal a szomszéd vagy messzebbi helységbe, ahova asszonynak vitték a menyasszonyt. Ilyenkor szokás volt az út elkötése a falu végén, azaz a fiatalemberek egy kötéllel elzárták az utat, s csak bizonyos pénzmagért vagy másért, egy üveg pálinkáért engedték ki a faluból a leányt. Ilyenkor a násznagynak illett helytállnia, megadni a kért váltságot, esetleg lealkudva abból valamennyit. A Bartus-fiúk elkötötték pld. az utat a felvégen a Bányácskára férjhez menő Rendes Márta lovasszekere előtt.

 

Másnap, vasárnap ebéd van a szűkebb rokonságnak, koszorúslányoknak, vőfélyeknek a lakodalmi sátorban a maradékból. Utána az asszonyok elmosogatnak, a koszorúslányok hazaszállítják a kölcsönadott edényeket (benne kóstolóval), a férfiak, vőfélyek lebontják a sátrat, s így jókedvűen együtt töltik még a vasárnapot.

 

 

Hátulnézet 1989 Nóri.jpg

Másnap

 

 

 

Lejegyezte Trifonovné Karajz Borbála 2012.