Kirándulás az
Alsó pincék – Gát - Borsos-pincék – Kalajka – Hordóskút – Horgásztó – Tanya – Kistanya – Ficckút - Temető
útvonalon

 

kalu környéke_2.jpg   125_20031022_182254.jpg
(kattintással nagyítható!)                                                       Kiinduló pont az Alsópincéktől

 

Hajdan a legsűrűbben felkeresett kirándulóhelyek voltak a Borsos-pincék, a Kalajka-völgy és a Hordóskút. Baráti társaságok, családok, osztályok, őrsök, az egész iskola, de ünnepek alkalmával (Péter-Pál, Madarak és fák napja) az egész falu is sűrűn célbavette. Emelkedő nélkül megközelíthető, nem túl messze a falutól, erdő-övezte kaszált rétek, tisztások és bővízű forrás jelentette vonzerejét.

A falu gazdaságának teljes mértékű átalakulása után megváltozott; művelés, kaszálás híján jelentős részét visszafoglalta az erdő, a Borsos pincék lankás tisztása teljesen beerdősödött, a Kalajkán a széles út összeszűkült, a Hordóskutat nem jelzi már a rétté táguló tisztás, keresni kell a köré nőtt vadonban. Régi ismerői nosztalgiázás céljából, idegenek kíváncsiság, felfedezés okán kereshetik fel.

Egy hosszabb körút során ejtsük útba e helyeket is!

alsopince.jpg  Alsó pince.jpg 
Alsó pincesorok

Induljunk a Dózsa György utca végéről, s előbb barangoljuk be az útba eső Alsó pince-sorokat! Enyhe domboldalban 5-6 sorban egymás felett zegzugokban találhatók itt a boros és zöldséges pincék, kis utacskákkal, fák-bokrok között. Van köztük elhagyott is, de zömük élő, űlő-alkalmatosságokkal, szalonnasütő-hellyel. Lentről nem is látszik, hogy több sorban vannak egymás fölött. Elhelyezkedése hasonló a hercegkúti gomboshegyi pincékhez, de nem annak kopárságához, mert annál vadregényesebb, romantikusabb.

Megyer 2009 Dénesékkel 014.jpg Kökény az alsó pincéknél 2007 ősz.JPG 

A Gát felé indulunk tovább egy darabig a piros P turistajelzésen. A Gát – elnevezései szerint is –  több részből áll, lapályos részét a hegyekből lefolyó vizek gyakran süppedőssé teszik. A Gát tisztására érve balra fordulunk, a Kalajka-völgy felé. Vigyázzunk: méhesek vannak ezen a részen, legyünk résen! Még az elején mocsaras részhez érünk, a Borsos erdő szélén járunk, melyet a vencsellei Borsos-testvérektől vettek meg a falusiak 1937-ben, s erdőbirtokosság keretében közösen művelték. Itt az erdő aljában nem is oly rég tiszta lanka emelkedett: majálisok, kirándulások kedvelt színhelye: a Borsos pincék, ahol valóban volt egy nagy pince, de már az idősebbek is csak arra emlékeznek, hogy a bejáratát lehetett látni, mások szerint bánya volt ott, ahol olaszok dolgoztak. Innen indul a Tengerszemhez vezető piros turistajelzés.

Gát, Megyer.jpg  Megyer 2009 Dénesékkel 002.jpg
Gát, Kalajka

De most a Kalajkában haladunk tovább, hogy kb. 1 km után megtaláljuk a Hordóskutat, ami most már nem egyszerű feladat. A kút fölött kis házikó-szerű tető és felirat, a forrást beleállított feneketlen, tetőtlen hordóval védték, innen kapta a nevét. Már nem visznek erre a falusi ember mindennapi útjai, nem kaszálják a rétek füvét a nem létező teheneknek. A falusi turizmus komoly megindulása éleszthetné esetleg fel újra ezt a kellemes pihenőhelyet, melynek hajdani szépségét az oldal alján található régi képeken láthatjuk.

Hordóskút felé 2007 ősz.jpg Hordóskút, 2007 ősz 036.jpg Erdőrészlet 2007 ősz.JPG 
Hordóskút

Folytathatjuk utunkat tovább az Adorján-völgy, a Kecskerágó ill. a Vérmány felé, de kitaposott utak és jelzések nélkül, ezt csak a tévelygést kockáztatva tehetjük. Most inkább forduljunk vissza, s a Gáton kerüljünk a horgásztó felé, melyet Mikola Péter alakított ki, s telepített be halakkal. A tó szélén padok, asztalok, főzőhelyek, s vendéglátó helyiség, ahol helyi jellegű borokat kóstolhatunk.  Télen csúszkálhatunk a befagyott tavon. Innen is elindulhatunk – a hajdani Jaskó-pallagon - a felettünk emelkedő Megyer-hegy tetején lévő Tengerszemhez.

Horgásztó.JPG  téli kirándulás 010.jpg
Horgásztó a Gáton

A tavakat körbesétálva, folytathatjuk a kímélő túrát a falu erre kieső tanyasi, kistanyasi részeinek bebarangolásával. Elidőzhetünk Cilli Marci biogazdaságánál és kecskéinél, elrévedezhetünk a volt kovácsműhely romjainál, körbenézhetünk a Kisgáton, mely érdekes módon Sárospatak része. Kijjebb is mehetünk a Sárospatak felé vezető úton a Tábla és a Rang között, végül a Ficckútra visszafordulva alulról jutunk vissza a faluba.
Maga a Ficckút a jellemző fákról elnevezett forrás, melyre kis vízmű épült. 1891
-ben írja róla büszkén a falu bírója: „volt egy nagy hadgyakorlat a községünkbe is az úgy nevezett táblán. Iszonyú sok katonaság volt, négyezer katona nem bírta a füczkutot kiinni, ilyen forrású kút”

2009 jún Tanyai házak Czilli Márton.jpg  Cilli Marci kecskéi.JPG
Tanya

  Cilli Marci.JPG

Kistanya felé 2009 ápr. 021.jpg Picurék előtt 2009 ápr. 030.jpg 
Kistanya, Kisgát
Tábla.jpg Ficckút, jobb.jpg 
Tábla                                 Ficckút

Ha még nem jártunk a temetőben, térjünk be a lenti kiskapunál, s majd kijövünk a fenti nagyobbnál. Tanulmányozhatjuk a különböző korok sírköveit, böngészhetjük a régieket, megnézhetjük a károlyfalvi származású papok és az 1944 decemberében itt elesett román és magyar katonák nyughelyeit, melyek közül a legszélsőről tudjuk csak biztosan, hogy ki nyugszik alatta: Szlovák Mihály, vácrátóti fiatal házasember, akinek életét a templommal szemközti régi ház előtt oltotta ki egy repeszszilánk.

  Temető kapu.jpg  2007 ősz 036.jpg  egy régi sír.jpg
Temető

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Fotók régi kirándulásokról

 

1940-es évek

Falusi lányokkal 2.jpg

Falusi fiúkkal 3.jpg Falusi fiúkkal.jpg
Fiúk közt Lauber József - Kalajka vagy Hordóskút.jpg

 

1950-es évek

Csoportkép az ötvenes évekből,iskolai kirándulás a Kalajkába.JPG

Burger család - Családi kirándulás 1950-es évek.jpg1950-es évek társaság.jpg

 

1960-as évek

Kirándulók a Hordóskúton 1966-ban (Magit).jpg

 

1970-es évek

Kirándulk a Gáton 1974.jpg
 
Kirándulás a Kalajka-völgyben 1975.jpg  Hordóskúton.jpg

 

1980-as évek

Kirándulás.jpg


Trifonovné Karajz Borbála, 2010